Jak správně vypočítat čistou mzdu a daňový bonus na dítě při osobním bankrotu?

Dobrý den, omlouvám se, ale nevím kam se obrátit s mým dotazem. Jsem v osobním bankrotu a bohužel jsem v tomto měsíci dostala výplatu pouze 7 700,-Kč což mi přijde na živobytí velice málo. Dle vyjádření naší paní účetní je to v pořádku. Chápu, že veškerý přeplatek na dani spadá do příjmu a bude zaslán jako srážka, ale tvrdí mi, že tam spadá i nějaký roční daňový bonus na dítě. Na internetu jsem se dočetla, že ten by se neměl zaúčtovávat. Prý mi to tak provedla i minulý rok, jenže to jsem měla vyšší čistou mzdu 15.667,- a 90,-Kč přeplatek na dani. Na účet mi pak po odečtení stravenek(819,-Kč) bylo odesláno 9118,-Kč a tento rok jsem měla čistou mzdu 13468,-Kč + 911,-Kč náhrada mzdy za nemoc a přeplatek na daních 510,-Kč. Na účet mi pak po odečtení stravenek (663,-) bylo zasláno 7700,-Kč. Mohu poprosit o radu zda je výpočet správný? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

daňový bonus za děti (tedy nevyčerpaná daňová sleva za děti) je stejně jako samotná vratka na dani (daňový přeplatek) mimořádným příjmem, který lze zahrnout do majetkové podstaty dlužníka a lze ho tedy zabavit exekučně či srazit v rámci insolvence (osobního bankrotu).

Loni jste měla čistou mzdu 15 667 Kč a výplatu na účet (po srážkách) 9 118 Kč. Pokud bylo toto v pořádku, měl by být na první pohled správně i letošek, kdy čistá mzda činila 13 468 Kč a výplata 7 700 Kč (čistá mzda se liší o 2 000 Kč a výplata o 1 400 Kč). Náhrady jsou již zohledněny v čisté mzdě (nepřičítají se navíc).