Může si přítel nechat do daní zanést syna a bude mu případný přeplatek odebrán na splácení dluhu?

Dobrý den, přítel platí exekuci na zdravotním pojištění a různé menší závazky, co se mu za dobu podnikání nastřádaly. Momentálně pracuje na klasickou smlouvu (HPP) a živnost byla zrušena. Může si nechat do svých daní zanést syna? Bude mu případný přeplatek odebrán na splácení dluhu? Děkuji

Dobrý den,

sleva na dani z příjmu za děti je obvykle aplikována během roku (každý měsíc 1 117 Kč na první dítě). Pokud tato sleva nebyla využita během roku, lze ji samozřejmě zahrnout do daňového přiznání (13 404 Kč). Tento daňový přeplatek z Finančního úřadu exekutor bohužel vyhodnotí jako mimořádný příjem, který použije na umoření dluhů.