Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #7666, Daňový rezident, daň z příjmu a dvojí zdanění

Daňový rezident, daň z příjmu a dvojí zdanění, Daně

6.10.2019 Daně

Dobrý den, jsem Nor a nedávno jsem se přestěhoval do ČR, kde trvale žiji. Stále pracuji pro svého norského zaměstnavatele, jehož sídlo je v Norsku. V ČR si pronajímám pouze kancelář. V ČR nemám žádný jiný příjem, kromě koupené nemovitosti. Do Norska jezdím pracovat každý měsíc přibližně na 4-5 dní, jinak se zdržuji v ČR. Z toho, co jsem pochopil ze zákona, jsem daňový rezident ČR. Po kontaktu s norskou daňovou správou jsem se dozvěděl, že i přes to, že patřím mezi daňové rezidenty ČR, stále musím platit daně v Norsku, ale nahlásit to musím českým úřadům. Vyplývají pro mě nějaké jiné daňové povinnosti v ČR, které bych měl řešit s českou finanční správou? Pokud ne, jakým způsobem bych měl postupovat při nahlašování norských daní zde v ČR? Děkuji moc za odpovědi.

Dobrý den,

z důvodu trvalého pobytu v ČR jste daňovým rezidentem v ČR a v ČR tak platíte daně z místních i celosvětových příjmů. Protože však vykonáváte práci (byť vzdáleně) pro norského zaměstnavatele v Norsku, musíte daň z příjmu (a příslušné sociální odvody) platit v Norsku. ČR a Norsko mají spolu od roku 2005 uzavřenou mezinárodní smlouvu o zamezení dvojího zdanění, která Vás v tomto případě ponechává platit daně z norského příjmu pouze v Norsku. Z případných ostatních celosvětových a českých příjmů budete daně platit v ČR.