Exekuční promlčecí lhůta a dluh z dědictví: Jak se bránit a co udělat, když exekutoři požadují více peněz?

Dobrý den, dočetl jsem se o exekuční promlčecí lhůtě 10 let. Před rokem jsme měli dědické řízení, kde pojišťovna přihlásila asi 120 000 Kč dluh, vůči majetku jsme dědictví přijali, jenže teď už chtějí až 500 000 Kč, že to mají na etapy a každý exekutor má nějakou část. Takže tady jsme celkem naletěli, ale ptám se hlavně skrze tu promlčecí lhůtu, neboť tam po nás chtějí i splácení nějakého dluhu z pojištění z doby od roku 1993-2009, což je asi polovina celkového dluhu. Jak a kde se případně můžeme bránit? Může tohle řešit taky ombudsman pojišťoven? Najali jsme si taky právníka, ale ten říká, že s tím nic nemůže dělat, což si nemyslíme, dokonce máme odstavené účty a nezajistil nám ani možnost výběru životního minima a tak jsme už pár měsíců absolutně bez koruny a exekutoři nám berou celé výplaty. Zlatí rodiče. Děkuji.

Dobrý den,

při přijímání dědictví je třeba věnovat zvýšenou pozornost dluhům zůstavitele. Jsou-li dluhy vyšší než hodnota majetku, pak je lepší dědictví jako celek odmítnout. Existuje subjektivní a objektivní promlčecí lhůta (3 a 10 let), po kterých je dluh promlčen (není-li vymáhán). Pokud pojišťovna dluh vymáhala, pak zde není žádná promlčecí lhůta (exekuce nekončí automaticky po 10 letech).