Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #21520, Dědictví a peníze na účtu

Co se stane s našimi účty a investicemi při úmrtí jednoho z nás?

8.6.2023 Běžný účet

Dobrý den, jsme manželé, každý má svůj učet, na který chodí důchod a potom hospodaříme s penězi společně. Kromě toho máme ještě další účet a investice, kde se snažíme peníze zhodnocovat. Ty jsou již psány na jméno manželky. Jsou na něm i peníze, které dostala od rodičů a z prodeje jejího podílu bytu. Jak by bylo naloženo s jednotlivými účty v případě úmrtí jednoho z nás? Co z toho by šlo do dědictví a co by zůstalo tomu druhému v plné výši? Řeší se nějak osobní účet pozůstalého? Děkuji

Dobrý den,

nemáte-li zúžené SJM, byly by předmětem dědictví polovina SJM a majetek ve výhradním vlastnictví (u manželky by sem spadal např. dar od rodičů či příjem z prodeje jejího bytu, který nebyl v SJM). Není podstatné kdo je majitelem účtu, nachází-li se na něm peníze v SJM.

Příklad: vaše úmrtí - do dědictví půjde polovina SJM a manželce zůstane druhá polovina SJM a majetek v jejím výhradním vlastnictví (dar od rodičů, příjem z prodeje jejího bytu)