Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #14497, Dědictví a zůstatek na účtu

Jak zrušit trvalý příkaz na účtu po dědictví a co dělat, když banka odmítá vrátit peníze?

8.6.2021 Běžný účet

Dobrý den, mám usnesení notářky o dědictví, kde jsem zdědila účet, ze kterého každý měsíc odchází 3 500 Kč. Zemřelý dal trvalý příkaz. Česká spořitelna, i když usnesení nabylo právní moci 26.5.2021, nechce trvalý příkaz zrušit. Jak mám postupovat? Trvalý příkaz jde překupníkům plynu a nechtějí peníze vrátit. Spořitelna mi tvrdí, že mají na to ze zákona 30 dní. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

předmětem dědictví je zůstatek na účtu k datu úmrtí zůstavitele. Občas se stane, že z účtu peníze odejdou i po úmrtí (pokud např. zůstavitel měl zadaný trvalý příkaz nebo disponent vybral peníze neoprávněně). V takovém případě může dědic neoprávněně vybrané peníze vymáhat soudní cestou po osobách, ke kterým peníze putovaly. Trvalý příkaz na platbu za dodávky plynu pro nemovitost zůstavitele bývá ale obvykle v pořádku (nejedná se o bezdůvodné obohacení příjemce, neboť dodávky plynu bývají zřízeny z vůle zůstavitele a pozastavením dodávek/neplacením by mohla vzniknout škoda na majetku zůstavitele).