Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #21508, Děti nedostaly peníze z dědictví

Děti nedostaly peníze z dědictví, Běžný účet

6.6.2023 Běžný účet

Dobrý den, před více než rokem zemřel táta mých dětí a měl novou manželku. V dědictví byl i účet pozůstalého a syn a dcera měli dostat každý 27 000 Kč. V bance jim nejprve po několikerém upomínaní řekli, že peníze jim pošlou složenkou do měsíce. Opět několikrát byli v bance a upomínali je že nic nedostali. Nakonec jim řekli, že to mají řešit s manželkou pozůstalého, ať jim ty peníze vyplatí ona. Ona je k nezastižení, s nikým nekomunikuje. Syn volal notářce co má tedy dělat a ona mu řekla, že se má obrátit na soud, že ji to nezajímá. Jak tedy postupovat a kdo pochybil? Je to už neuvěřitelné, děkuji.

Dobrý den,

předmětem dědictví je zůstatek na účtu k datu úmrtí zůstavitele. Banka blokuje účet zemřelého po doložení úmrtního listu. Velmi pravděpodobně někdo (asi manželka zemřelého?) peníze z účtu neoprávněně vybral ještě před blokací účtu. S tímto banka ani notář nic nenadělají, peníze je třeba vymáhat soudní cestou po osobě, která peníze z účtu vybrala, přestože tak činit neměla. Komunikace ze strany banky mi přijde velmi nedostatečná - po doložení notářského rozhodnutí o vypořádání dědictví by banka měla peníze vyplatit bez zbytečných odkladů (nebo říci, že na účtu již peníze nejsou). Peníze se taktéž obvykle vyplácí na účet dědiců - nikoliv poštovní poukázkou.