Co dělat, když přijdou pohledávky za zdravotní pojištění po skončení bankrotu?

Dobrý večer, mám prosbu, v červnu 2017 mi skončil bankrot a soud mi poslal usnesení o osvobození dlužníka. Dnes mi přišla pohledávka za zdravotní pojištění. Přitom se tam dluh u zdravotky přihlásil. Píší, že jsem v době insolvenčního řízení byl evidovan v kategorii osoba bez zdanitelných příjmů. Můžete mi poradit, co s tím? Děkuji

Dobrý den,

do insolvenčního řízení lze přihlásit jako pohledávku jen dluh za zdravotní pojištění z období předcházejí Vašemu oddlužení (5 let splácení). Pokud jste byl během oddlužení veden jako OSVČ (ne zaměstnanec) či osoba bez zdanitelných příjmů neregistrovaná na úřadu práce, pak jste byl povinen si platit sám zdravotní pojištění. Osoba bez zdanitelných příjmů platí na zdravotním pojištění měsíčně 13,5% z minimální mzdy (z aktuálních 11 000 Kč to činí 1 485 Kč). Tento dluh (který vznikl až po odsouhlasení insolvence), tedy nemohl být zahrnut do proběhlého oddlužení a je třeba ho nyní uhradit (a dál řádně platit zdravotní pojištění). Jinak ho po Vás bude zdravotní pojišťovna vymáhat opět přes exekutora.