Manželova exekuce: Mohou mi zablokovat účet, i když splátky poctivě platím? Co je insolvence a jak ovlivní můj účet?

Dobrý den, muj dotaz se týká manželovy exekuce, kterou splácel už v době, kdy jsme nebyli manžele. Teď mi ale zablokovali účet. Mají na to právo, když splátky poctivě platí? Pomůže insolvence? A co bude s mým účtem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je velmi nerozumné se vdávat za někoho, kdo je v exekuci či má dluhy. Hned po svatbě totiž exekutor obstaví i Váš účet. Řádné splácení je fajn, ale stejně to znamená, že Váš manžel nemá dostatek peněz na okamžité urovnání svých dluhů. A věřitel chce své peníze zpět co nejdříve, nechce čekat. Není-li manžel sám schopen dostát svých závazků (což není i přes řádné splácení), může exekutor požadovat úhradu jeho dluhů i po Vás (přesně až 50% dluhů vzniklých před manželstvím a 100% dluhů vzniklých během manželství).

O insolvenci můžete žádat tehdy, když ani dohromady nebudete stíhat splácet dluhy (pak se žije 5 let o chlebu a vodě a následně jste očištěni od všech dluhů). Váš účet bude odblokován po úhradě všech dluhů, ne dříve.