Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5252, Dluhy vzniklé před manželstvím

Jaké jsou dopady dluhů mého manžela na mě jako manželku? Co se stane s mým účtem a penzijním spořením v případě exekuce?

Dobrý den, mému manželovi hrozí exekuce. Jsou to dluhy před uzavřením manželství. Jaký bude na mě jako manželku mít dopad jeho dluhů? Máme předmanželskou smlouvu. Může exekutor obstavit můj účet, kam mi chodí výplata a důchod? Může mi peníze vybrat exekutor i z penzijního spoření, kam mi chodí měsíční platba? Jak mám postupovat, aby o všechno nepřišla? Děkuji

Dobrý den,

neznám detaily Vaší předmanželské smlouvy, ale obecně ručíte částečně i za dluhy manžela vzniklé před manželstvím (není-li je schopen sám splácet) - pokud jste si nesjednala v předmanželské smlouvě něco jiného. Exekutor Vám může začít srážet peníze z výplaty, obstavit účet i penzijní spoření. Nicméně obstavení penzijního spoření se využívá až jako jedna z posledních možností (nelze-li peníze vymoci jinak).

Chybou bylo vdát se za zadluženého člověka s hrozící exekucí. Toto důrazně nedoporučuji.