Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #21528, Dlužník v insolvenci nevrátil půjčku

Dlužník v insolvenci nevrátil půjčku, Exekuce a insolvence

Dobrý den, předtím než se moje známá dostala do insolvence jsem ji půjčil nemalé peníze bez řádného potvrzení. Nyní je v insolvenci a řekla mi, že peníze poslala, i když mi nic nedošlo. Správce ji údajně řekl, že peníze kontrolují, a proto se na můj účet dostanou po nějaké době. Čekám už dva týdny a nic. Uvidím ještě někdy své peníze? Co mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vaše známá Vám pravděpodobně žádné peníze neposlala a vše o ins. správci a kontrole odchozích plateb si vymyslela (nic takového se neděje). Půjčování peněz je poměrně složitou disciplínou, kterou doporučuji přenechat bankám. Před poskytnutím úvěru se musíte přesvědčit, že dlužník bude schopen půjčené peníze splatit (kontrola bonity). V průběhu splácení si musíte hlídat, zda dlužník nevstupuje do insolvence (v takovém případě je nutné úvěr zesplatnit a pohledávku přihlásit do insolvence). Dlužník Vám nyní půjčené peníze vrátit nemůže ani kdyby chtěl - v insolvenci se hradí pouze přihlášené pohledávky přes ins. správce. Dlužník nemůže nikomu nic splácet bokem (šlo by o nepovolené zvýhodňování vybraného věřitele).