Důchody na Slovensku, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, mám nárok na důchod z ČR i ze Slovenska, kde jsem žila a pracovala do dubna 1993. Odchod do řádného důchodu je na Slovensku k 18.11. 2023, ale chci žádat o předčasný důchod. Je lépe udělat to ještě letos nebo vyčkat na rok 2023 (s ohledem na ledovou valorizaci na Slovensku a změny zákona k 1.1.2023). Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji kontaktovat slovenskou správu sociálního zabezpečení, nechat si od nich spočítat výši předčasného důchodu a vysvětlit si případné dopady (o kolik by byl následně krácen řádný důchod, k jaké valorizaci dojde od ledna 2023, atd.).