Nespravedlivá exekuce a neodpovídající rozdělení dluhu - jak najít spravedlnost v obtížné situaci?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, se svým expřítelem jsem chvíli žila v podnájmu. Po nějaké době se nám narodilo dítě. Poté mi chodila mateřská, všechny peníze mi expřítel bral, když jsem mu je nechtěla dát zmlátil mě. Poté jsem zjistila, že místo aby platil nájem a elektriku, všechny peníze dával na fet a automaty. Následně na to nám soud určil exekuci společně a nerozdílně (díky tomu vznikly na mě 3 exekuce). Jednu splácím a další dvě nemohu splácet. S bývalým expřítelem není žádná domluva a všechno nechávat a mě. Odmítá splácet a raději pracuje načerno. Zkoušela jsem psát k soudu, zdali by exekuce rozdělil řádně a já nemusela platit celý dluh, očividně se tímto moc nezabírali o odpověď byla vždy, že to nejde. Ale nikdo již nekouká na to, že se snažím danou situací řešit a že chci nějakou spravedlivost. Prakticky je to pro mě nemožné, abych to všechno splatila jen já. Jsem matka samoživitelka dvou dětí a pobírám jen rodičovský příspěvek. A není fér, že dluhy, které vznikly díky němu, musím splácet jen já.

Dobrý den,

pokud vám dluh vznikl společně a nerozlučně (neplatili jste nájem a energie), pak věřitel nemá povinnost ani možnost vám dluh rozpočítat a zjišťovat, kdo co měl či neměl platit, jakým dílem, atd. Dluh máte společný a společně ho musíte uhradit. Že se přítel veze a vše splácíte Vy jistě spravedlivé není, ale v tom Vám soudy ani právo nepomohou. Musíte si lépe vybírat partnery a např. nežít ve společném nájmu s osobami, které vás bijí a berou vám peníze. Nedostává-li se Vám peněz, měl by Vám na děti platit alimenty jejich otec (vyživovací povinnost vůči dětem mají oba rodiče).