1) Jak získat kontrolu nad exekucí a převzít dluh pouze já? 2) Mám nárok na jednorázové vyplacení trojnásobku životního minima při zablokovaném invalidním důchodu?

Dobrý den, jestliže mi přišlo 13.4. do datové schránky, že exekutor bude vymáhat po mém manželovi náklady za exekuci vedenou na mě, přičemž už mi zablokoval i můj účet, mohu mu zaslat nějaký formulář o tom, že svůj dluh chci převzít v celé výši i s náklady jenom já? Od manžela jsem odešla, již s ním žít dál nechci a nebudu. Druhým dotazem bych se chtěla ujistit, zda mám ze zákona nárok na jednorázové vyplácení trojnásobku životního minima, jestliže mi přijde na účet můj invalidní důchod, i přestože jej už mám zablokován? Děkuji pěkně. Přeji vám hezký den.

Dobrý den,

v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. Pokud nejste schopna splácet své dluhy, může exekutor vaše dluhy vymáhat i po manželovi. Nemůžete žádat, aby byly vaše dluhy vymáhány jen po Vás. Na výplatu trojnásobku životního minima ze svého účtu nárok máte (máte-li na účtu dostatek peněz).