Jak správně postupovat při exekuci a penálech od VZP?

Dobrý den, mám několik exekuci, které se strhávají ze mzdy každý měsíc a chci využít milostivě léto. A zajímá mne, zda je postup správný u VZP, která dluh vymáhá. VZP pojišťovna nejenom že má mnohem násobně oproti jiným pojišťovnám vysoké penále za nezaplacené pojištění, které mohlo být už promlčeno po 10 letech starého dluhu z roku 2011, už druhá exekuce od VZP. Jde o to, že i když splácím dluh v exekuci kde jsou penále ale ne všechny, proč VZP nedala všechny penále do 1 exekuce, aby mohli být odpuštěny v milostivém létu? Přijde mi tak, že VZP ví co dělá, a proto dala novější penále na daňovou exekuci. Věděli, že bude milostivě léto, a proto nedali vše do 1 exekuce, aby o peníze nepřišli. Přijde mi to nespravedlivé. Dá se zažádat o odstranění tvrdosti penále a odůvodnit to jak vznikl samotný dluh u VZP, že to bylo z důvodu sociálního vyloučení ze společnosti, kdy člověk neměl peníze na úhradu pojištění, kdy úřad práce zrušil evidenci a tím vznikl dluh u VZP? Když nebyla ani podpora v nezaměstnanosti, nestačili finance na pokrytí pojištění u VZP. Děkuji za případnou radu.

Dobrý den,

promlčení dluhu po 10 letech by bylo možné jen v případě, kdy by dluh nikdo 10 let nevymáhal. Pokud je dluh aktivně vymáhán (exekuce), není zde žádná promlčecí lhůta (exekuce může být vedena doživotně). Argument "Úřad práce mě vyloučil z evidence a neměl jsem dostatek peněz" bohužel není důvodem pro prominutí dluhu. Zatímco podpora v nezaměstnanosti se vyplácí 5-11 měsíců, zdravotní pojištění za vás ÚP platí libovolně dlouhou dobu (i když už nedostáváte podporu). Vyloučení z registru ÚP bývá obvykle za prohřešek (práce načerno, nedostavení se na schůzku bez omluvy, odmítání práce).