Jak je to s zablokováním účtu v cizině? Pravda či mýtus?

Dobrý den, prosím, proč do odpovědi na zablokování účtu v cizině uvádíte, že je to možné? Na Slovensku možná, to máte pravdu. Ale v Německu český exekutor neudělá vůbec nic a je pouhý turista. To samé rozhodnutí soudu je úplně na nic. Nelžete lidem. Pro info - dle německé legislativy neexistuje obstavení účtu, pouze a jen srážka, a to jen s výslovným soudním rozhodnutím německého soudu a né kašparů z Čech nebo snad exekutorů. Ještě k tomu českých, ty nemají nárok vůbec na nic.

Dobrý den,

část dlužníků v exekuci si chybně myslí, že převodem majetku/peněz do zahraničí přelstí exekutora. Není tomu tak, exekutor může postihnout majetek dlužníka i v zahraničí. V některých zemích to jde snáze, v některých je třeba potvrzení českého rozsudku místním soudem, ale obecně je výkon exekuce možný ve většině zahraničních zemích (v rámci EU ve 100% zemích, včetně Německa).

Exekutor potřebuje vždy rozhodnutí soudu o výkonu exekuce (pokud dlužník nepodepsal notářsky ověřený souhlas s přímým výkonem exekuce). Ani v ČR nekoná exekutor jen tak dle své libovůle - při každém obstavení účtu/majetku či srážce ze mzdy musí doložit soudní rozhodnutí o výkonu exekuce. Podobná pravidla platí ve všech zemích EU.

Pokud se neodstěhujete do země se špatnou vymahatelností práva (např. vybrané africké státy) či Váš dluh nebudete zanedbatelný (nižší tisíce korun po Vás v zahraničí nikdo vymáhat nebude), před věřitele se v zahraničí neschováte.