Jak uhradit dluh a zachovat si auto? A jak se bránit proti zabavení vozidla?

Dobrý den, koupil jsem auto od člověka, který dluží peníze a je v exekučním řízení. Auto je na mě předvedené. A teď mi přišlo od exekutora, že toto vozidlo zařadil do soupisu. Prodávající dluží cca 12 000 Kč věřiteli, tedy jeho jistina je 12 000 Kč. Je možné nějakým způsobem tuto částku uhradit tak, aby mi teda auto zůstalo, když za něj tento dluh zaplatím? Za auto jsem dal 60 tisíc a dal jsem do něj dalších 150 000 Kč. A druhý dotaz - mám možnost podat žádost o vyškrtnutí do 30 dnů ode dneška, kdy jsem dostal informaci, že auto je v soupisu exekutora. Když podám tuto žádost, tak v této době než mi na to odpoví mi auto zabavit nemohou? A když tuto žádost zamítnout, mám nějakou další možnost jak se bránit, abych nemusel odevzdat auto? Děkuji

Dobrý den,

před koupí auta je vždy nutno prověřit všechny možné právní vady (zda není prodávající v exekuci/ insolvenci, leasing, atd.). Kupovat auto od dlužníka v exekuci je velmi nerozumné - takovéto převody lze stornovat zpětně až 3 roky. Vy přijdete o auto a náhradu škody budete vymáhat po nemajetném dlužníkovi v exekuci. O vyškrtnutí auta ze soupisu požádat můžete, ale šance na úspěch není velká. Exekučně vymáhaný dluh uhradit můžete, ale nikde nemáte jistotu, že oněch 12 000 Kč bylo jediným dluhem prodávajícího.