Exekuční srážky, Exekuce a insolvence

Dobrý den, chci se zeptat, nastoupila jsem do nového zaměstnání. V tomto zaměstnání jsem podepsala růžovku, abych mohla ve výplatě uplatnit slevu na poplatníka a dále i daňové zvýhodnění na 3 děti. Dále mám exekuci a splácím přednostní pohledávku. Vše jsem zaměstnavateli dopředu uvedla. Po první výplatě jsem byla v šoku, když mi přišla výplata, která neodpovídala ani životnímu minimu rodiny ze 3 dětmi. Zjistila jsem, že opomenuli mi zahrnout ruzovku do mzdy a tím pádem jsem byla posuzována jako svobodná a bez dětí. Takže žádné slevy na poplatníka, ani na děti a mnohonásobně vyšší částka stržena na exekuci. Účetní přes HR jen suše zdědila, no bohužel stane se. Slevu na dani za sebe a děti hold dostanete za rok a exekutor vám nic vracet nebude. Tím to pro ni bylo vyřešeno. Teď přišla druhá výplata, už tam slevy byly, ale nezdá se mi ta srážka na exekuci. Mám hrubou mzdu 37 012 Kč a čistou mzdu 34 596 Kč a to je včetně daňového zvýhodnění na 3 děti ve výši 4 901 Kč a zajímá mě jestli se srážka na exekuce počítá s té čisté mzdy včetně toho bonusu na děti a nebo to je počítáno s čisté mzdy bez těch 4 901 Kč? Tvrdí mi že se nejedna o daňový bonus na děti, který je exekučně nepostižitelný, ale že je to zvýhodnění a to je rozdíl, proto srážku dělá včetně těch 4 901 Kč,tak chci vědět jestli to je opravdu tak jak říká, nebo ne. Komunikace s paní účetní je zcela nemožná, jedná se o velmi arogantní dámu, která dělá neustále chyby, ale dává všem na jevo, že ona je bezchybná a my všichni jsme ... Děkuji Vám moc za radu. Přeji hezký den!

Dobrý den,

exekuční srážky se vždy počítají z čisté mzdy. I kdybyste měla tak vysoké daňové slevy, že by Vám nebyla srážena žádná záloha na daň z příjmu (což je se třemi dětmi možné), stále byste z hrubé mzdy platila min. pojistné (zdravotní a sociální) ve výši 11%. Čistá mzda tak bude vždy min. o 11% nižší než hrubá mzda.

Exekučně je nepostižitelný daňový bonus na děti, což je nevyčerpaná sleva na dani za děti vyplácení FÚ v rámci ročního zúčtování daní při splnění podmínek. Měsíčně čerpaná daňová sleva na děti exekučně postižitelná je.

Došlo-li k pochybení na straně mzdové účetní, je možné provést korekci a nečekat na daňový přeplatek až do dalšího daňového přiznání.