Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #12432, Falešný kupující ze zahraničí

Podvodný email z bankovního účtu v ČR: Jak to funguje a co dělat?

13.1.2021 Podvod

Dobrý den, prosil bych o Váš názor. Na stránkách sBazaru jsem nedávno dal nabídku a samozřejmě se mi ihned ozval podvodný email se zkomolenou češtinou odněkud z ciziny. Bylo mi psáno, že peníze odeslal, dokonce ve vyšší částce a zbytek mám vrátit. Klasický postup. Co mě ale zarazilo bylo, že osoba mi zaslala účet vedený u banky v ČR. Jedna z nejznámějších bank a byl tam i český majitel účtu. Tak vůbec nechápu jak to funguje. Jestli mají někoho v gangu v ČR. Popřípadě že by byl podvodník české národnosti, se mi nezdá. Dá se nějak postupovat, vyhledat u banky majitele účtu či co si myslíte o tom? Velice děkuji

Dobrý den,

podvodník nikdy nemá účet psaný na svou osobu. Obvykle je účet psaný na tzv. bílého koně (nejčastěji nemajetný bezdomovec, kterému je vše jedno, a za láhev rumu je ochoten propůjčit své jméno k čemukoliv - většinou ani netuší, že účet zřízený na jeho jméno slouží k páchání trestné činnosti). Podvodník pak z účtu bílého koně vybírá peníze přes bankomat a není ho jak vypátrat.

Jméno majitele účtu Vám banka nesdělí, jedná se o bankovní tajemství. Nejlepší je na takovéto emaily vůbec nereagovat a označovat je za spam.