Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #6102, Falešný kupující ze zahraničí

Jak nahlásit podvod při převodu peněz z Kanadské Banky a získat zpět své peníze?

26.2.2019 Podvod

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně převodu peněz z Kanadské Banky. Bohužel jsem na základě potvrzení o převodu peněz (Jmenuje se to Telegraphic transfer) odeslal zboží na adresu, ale místo toho aby mi převedli peníze, napsali mi, že chtějí poplatek: Nejdřív to bylo kvůli tomu, že můžou odeslat minimální částku 32 tisíc a drobné, ale dotyčná mi měla převést pouze 24 tisíc. Samozřejmě po doplacení pak přišlo, že kvůli MMF chtějí 25% z celkové částky. Dělalo to asi 8 500 Kč. Bohužel jsem se nechal okecat od dotyčné že je vše v pohodě a opět peníze poslal. Nyní, po x urgencích co teda bude mi přišlo, že omylem banka převod "zdvojila" a proto chtěla od dotyčné odečíst 2x tolik peněz. Ona mi pak psala, že jí teď blokují asi 1000 dolarů a že já musím poslat též 1000 dolarů, aby nám platbu uvolnili. Nemluvě o x dalších kecech o ní že je vše ok. Ona normálně reaguje, mám její ofocenou občanku, je to holka z Maďarska který prý pracuje na lodi (doloženo x fotkama) a kupovala notebook pro neteř. No počítám, že na 99% mi napíšete, že je to podvod a vím, že peníze nejspíš už nikdy neuvidím, ale chtěl bych se zeptat. Mohli byste mi poradit, kde tento podvod nahlásit? Přijde mi, že když půjdu na PČR, že je to naprosto zbytečné, nic s tím neudělají. Není nějaká stránka, kde bych mohl tento podvod nahlásit? Popřípadě myslíte, že má cenu toto nahlásit na Maďarskou policii? Ona normálně reaguje, když jsem jí psal, že je to podvod, že ji nahlásím na policii, začala se rozčilovat co jí to píšu, že to není podvod atd. Skoro bych jí i věřil, ale opravdu se mi nechce platit 1000 dolarů. Už jsem poslal celkem asi 25 000 Kč, které nejspíš neuvidím (+22 000 za notebook co mi mělo přijít). Kdybyste mi mohli poradit kam to nejefektivněji nahlásit? Napíšu klidně na FBI. Moc děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

jedná se o podvod, podejte trestní oznámení na neznámého pachatele na Policii ČR. Podvodník se skrývá v zemi se špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika) a navíc s Vámi komunikoval pod falešnou identitou (komunikace s bankou byla taktéž fingovaná a v režii podvodníka), takže ho nebude možné vypátrat ani jinak předat spravedlnosti.

Poslat někomu do Kanady 25 000 Kč jen na základě pár líbivých emailů, to je i na mne velmi silná káva. Selským rozumem:

1) Proč by si někdo z Kanady kupoval bazarový notebook v ceně 22 000 Kč zrovna v ČR? (Vy přece také bazarové zboží nenakupuje na druhé straně zeměkoule, protože samotné náklady na dopravu by byly neúnosně vysoké, nemluvě o doplatcích cla/DPH a dalších rizikových faktorech)

2) Proč jste kupujícímu posílal zboží před zaplacením? Jako prodávající nikdy nemůžete odeslat zboží před zaplacením, jinak kupující nemá důvod Vám platit.

3) "Abych Vám mohl zaplatit peníze, napřed mi nějaké pošlete" - toto bych ani nenazýval pokusem o podvod jako spíše velmi dobrým žertem na úrovni komedie "Ducháček to zařídí". Tohle přece nemůžete myslet vážně...dávejte na sebe v životě pozor, jinak velmi rychle přijdete o mnohem více než o 25 000 Kč.