Jaký je vliv zasílání výplat na cizí účet na insolvenci a povolení oddlužení?

Dobrý den, mám podán návrh na insolvenci. Exekuce doposud žádná zahájená nebyla. V poradně při finanční tísni radili, nechal si zasílat vyplatu na cizí účet, např. přítelkyně. Vzhledem k tomu, že od podání návrhu do konečného rozhodnutí soudu se může jednat až o 4 výplaty, které by mi takto mohly prakticky celé zůstat, chci se zeptat. Nemohlo by se jednat o nekalý záměr nebo o nakládání s majetkem, jenž je v rozporu s insolvenčním zákonem? Nemohl by to být důvod k rozhodnutí soudu o zamítnutí povolení oddlužení? A pokud bych si nechal dál zasílat peníze na svůj účet, může mi už během insolvenčního řízení někdo něco začít strhávat? Případně kolik? Nemyslím odměnu insolvenčnímu správci. A nebo následně po rozhodnutí soudu mi strhnout z účtu najednou větší částku? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od momentu podání žádosti o oddlužení jste chráněn před případným výkonem exekucí. Srážky ze mzdy provádí zaměstnavatel (nikoliv banka), tedy pokud by náhodou exekutor požádal o dočasné deponování mzdy, zasílání výplaty na cizí účet by Vám nepomohlo.

Zasílání výplaty na cizí účet není zakázané. Můžete tím ale do problémů dostat i majitele cizího účtu (přítelkyni), které by exekutor účet zablokovat mohl (bylo by to řešitelné podáním vylučovací žaloby, ale být několik týdnů či měsíců bez peněz je zbytečnou komplikací).