Jak zastavit exekuci a chránit své finance?

Dobry den, kdyz je u notare podepsan papir s primou vykonavatelnosti exekuce, muze to dat veritel exekutorovi bez soudu? Ma to i pravnik a ten rikal, ze jistinu jsem jim vratila a ze bude podavat na ne trestni oznameni, jelikoz to byl na mne podvod. Akorat mam strach nez se neco zacne dit, ze mi bloknou ucet a vemou mi vyplatu, jelikoz bych se se chtela branit. Da se i v takovem pripade treba exekuce zastavit aniz by mi brali penize?

Dobrý den,

od momentu podání žádosti o oddlužení je vykonavatelnost exekucí pozastavena (i těch, kde jste podepsala souhlas s přímou vykonavatelností). Byla-li poškozena vaše práva či na Vás byl spáchán podvod, pak se určitě braňte soudní cestou. Nicméně pamatujte na to, že jste dospělá svéprávná osoba, což má mnoho důsledků. Máte práva i povinnosti (například pomocí volebního práva ovlivňujete i životy jiných). Musíte být schopna si uvědomit co komu kde podepisujete a pokud s něčím nesouhlasíte (nebo tomu nerozumíte), pak takové dokumenty nepodepisujte. Za normálních okolností by věřitel musel dokázat soudu, že dluh existuje, Vy nesplácíte, a proto je na místě exekuce. Vy jste tímto aktem dala věřiteli do rukou dokument "dluh existuje a pokud ho nebudu splácet, soud nic zkoumat nemusí a můžete po mně vše vymáhat exekučně".