Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #18061, Insolvence a ochrana před exekucí

Jak zabránit vymáhání dluhu před podáním návrhu na insolvenci?

Dobrý den, právě se mi připravuje návrh na insolvenci. Zatím nebyl podán. Jeden z věřitelů chce ale dluh předat inkasní společnosti. Mám trvalé bydliště u rodičů a bydlím u přítele. Rodiče o mé situaci neví. Jde mi o to, aby je nenavštívil žádný vymahač. Vím, že za dveře nesmí, ale nechci aby vůbec přišel. Společnost mi nabídla, když zaplatím alespoň část, tak to inkasní firmě nepředá. Když návrh ještě není podán, mohu část zaplatit? Paní, která mi návrh připravuje říkala, ať už nikomu nic neplatím. A když se podá návrh, mají pak ještě společnosti možnost předat třetí straně či exekutorům? Chci tomu předejít ale nechápu ještě - stačí podat návrh nebo to musí projít soudem? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ochrana před exekutory a jinými vymahači je platná ode dne podání návrhu na oddlužení (nečeká se na rozhodnutí soudu, efekt je okamžitý). Též bych doporučoval již nikomu nic neplatit a návrh na oddlužení podat co nejdříve. Jinak Vás bude inkasní agentura jen vydírat "když nám něco zaplatíte, neřekneme to vašim rodičům".