Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #9296, Jak se daní smlouva o dílo?

Jak se daní smlouva o dílo?, Daně

19.3.2020 Daně

Dobrý den, jsem zaměstanec (ne OSVČ) a u jiného zaměstnavatele jsem měl smlouvu o dílo na 20 100 Kč. Na internetu jsem se dočetl, že příjem ze smlouvy o dílo do 30 000 Kč za rok se nemusí danit. Smlouvu jsem doložil k daňovému přiznání ale ve formuláři ji neuváděl. Volali mi z finančního úřadu, že to tam chybí a že se to daní (má tam být odpočítatelný paušál 40%). Je to pravda? Kam v daňovém přiznání se to vyplňuje? Používám online formuláře a nikde mi to tam tuhle možnost přímo nenabízí a nevím, pod čím jiným se to skrývá. Jak mám postupovat prosím? Děkuji a zdravím.

Dobrý den,

přijde na to, zda-li se jedná o příležitostný nebo nepříležitostný příjem. Příležitostný příjem do 30 000 Kč se nedaní (k daňovému přiznání se nepřikládá smlouva o dílo), ostatní smlouvy o dílo (byť jsou do 30 000 Kč) ano a to sazbou 15%. Příjem je možno ponížit o náklady, živnostníci mohou využít i paušál.

Daňové přiznání má 2 verze - krátkou (2 stránky) a dlouhou (4 stránky). Máte-li zdanitelné příjmy ze smlouvy o dílo, použijte delší verzi.