Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #16956, Jak se stát disponentem k cizímu účtu?

Jak se stát disponentem k cizímu účtu?, Běžný účet

21.2.2022 Běžný účet

Dobrý den, prosím Vás o radu. Maminka manžela má účet u banky, kam ji chodí starobní důchod. Jelikož již přes dva roky nechodí, nemůže si důchod vyzvedávat. Domníváme se, že s důchodem hospodaří její druhý syn (bratři spolu cca 26 let nekomunikují), ale o maminku není postaráno tak, jak by mělo být. Jakým způsobem se dá zjistit, zda není druhý syn disponentem k účtu? Mohl by se můj manžel stát disponentem, aby mohl z účtu zajistit nákupy, obědy, praní prádla (zatím pravidelně každý týden zajišťujeme - jsme také oba důchodci) nebo placenou pečovatelskou službu (maminka se nedokáže o sebe sama postarat)? A jaké dokumenty jsou k tomu třeba? U maminky jsme nenašli žádné potřebné dokumenty (občanský průkaz, kartička pojišťovny), abychom mohli péči zajistit a on nám je nedá. Prosím o radu, jak máme postupovat, abychom mohli mamince zajistit ve svém pokročilém věku odpovídající a hlavně domácí péči. Děkuji.

Dobrý den,

dispoziční právo Vám může udělit pouze majitel účtu (je třeba spolu s majitelem účtu navštívit nejbližší pobočku banky, u které je účet veden, a předložit platné OP). Určitě není možné přijít do banky a sdělit jim "o maminku není dobře postaráno, potřebujeme přístup k jejímu účtu".