Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12837, Jak se vyhnout dani z příjmu při prodeji nemovitosti?

Jak se vyhnout dani z příjmu při prodeji nemovitosti?, Daně

4.2.2021 Daně

Dobrý den, v roce 2018 jsem od maminky dostal darem čtvrtinu bytu. Maminka v roce 2019 zemřela. Jelikož nás bylo 6 majitelů, byt jsme v roce 2020 prodali. Nemohl jsem tedy splnit podmínku pro osvobození od daně z příjmu, že v bytě budu bydlet 5 let. Další možnost je, že všechny peníze z prodeje investuji do 1 roku do vlastního bydlení, což bych velmi rád, protože nic vlastního nemám. Částka z jedné čtvrtiny prodaného bytu na to ale nestačí, musím ještě došetřit. Mohu se dani z příjmu vyhnout a musím prodej bytu hlásit na FÚ? Děkuji, Bruder

Dobrý den,

pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti stačí v bytě bydlet 2 roky (nebo nemovitost 5 let vlastnit či peníze z prodeje do jednoho roku použít na řešení vlastních bytových potřeb). Pokud ani jednu z těchto podmínek nesplňujete, zisk z prodeje bude třeba zdanit sazbou 15%. Pokud byste nemovitost nezískal darem ale dědictvím, pak by se do lhůt výše započítala též doba, po kterou nemovitost obýval/vlastnil zůstavitel.