Jak zvládnout finanční situaci v případě dlouhodobé nemoci a exekucí?

Dobrý den, z předchozího téměř 30 letého podnikání si s sebou nesu několik exekucí. Většinu se mi jich podařilo v minulosti splatit. Před necelými třemi roky jsem těžce onemocněl, následovali 2 operace páteře, rehabilitace, lázně. Celý rok jsem doufal, že svoji práci obnovím alespoň v omezeném rozsahu. I když jsem byl zcela bez příjmu, alespoň částečně jsem své závazky hradil ještě celý rok v době nemoci. Po roce prac. neschopnosti mně byl přiznán invalidní důchod 1. stupně a ošetřující lékař mi sdělil, že se ke svému podnikání nemohu vrátit. Veškerou svoji podnikatelskou činnost jsem tedy pozastavil a zaregistroval jsem se na úřadu práce. Vzhledem k mému onemocnění jsem od Úřadu práce za celý rok nedostal ani jednu pracovní nabídku. Postupně jsem požádal všechny exekutory o odklad výkonu rozhodnutí do konce června 2020. Místo očekávaného zlepšení zdravotního stavu však došlo k dalšímu zhoršení, proto mě můj ošetřující lékař navrhl 2-5 dalších stabilizačních operací páteře. Zároveň mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně (ovšem bez nároku na výplatu). První z těchto dalších operací jsem prodělal v březnu 2020, další operace by měla následovat po rehabilitacích a srůstu implantátu někdy v říjnu 2020. Bydlím v domě, který sloužil primárně k podnikání. Obytná část je provizorní podkrovní vestavba. Vlastním ideální polovinu nemovitosti. Pečuji o dvě děti, 3 a 9 let. Jejich matka s námi již rok nebydlí, na děti nijak nepřispívá, v posledním roce strávila 4 měsíce v psychiatrické léčebně. Od 1.1. 2020 jsem oficiálně na rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek mám necelých 5 000 Kč, 1 200 přídavky na děti, 550 Kč příspěvek na mobilitu, 6 500 příspěvek na bydlení. K tomu jsem měl příjem z práce na Dohodu ve výši cca 5 000 měsíčně. Od počátku koronavirové krize však byly všechny dohody zrušeny. Je z takovéto životní situace nějaká cesta ven bez toho, abychom přišli o střechu nad hlavou? Předem děkuji za odpověď. Pavel

Dobrý den,

jedinou šanci vidím v osobním bankrotu. Coby invalida 3. stupně můžete jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky, během kterých stačí splácet měsíčně jen 2 200 Kč. O způsobu řešení insolvence rozhoduje soud na návrh ins. správce (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku dlužníka). Udržení nemovitosti Vám nikdo nezaručí, nicméně její prodej by mohl nastat i v exekuci.