Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #12582, Jaký je rozdíl mezi exekucí a insolvencí?

Jaký je rozdíl mezi exekucí a insolvencí?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jsem v insolvenci, kterou řádně splácím. Nyní jsem někde na 51%, měla jsem dluh kolem 340 000 Kč. Pracuji v nemocnici v první linii na interně. Chtěla jsem se zeptat, zda jde podat nějaká žádost, aby mi tedy nenechávali ze mzdy jenom minimální mzdu, když chodím na přesčasy a eventuálně bych mohla dostávat i nějaké odměny za Covid služby. Já měla nejdříve za to, že insolvence spočívá i z části v odpuštění dluhu. Já takhle zaplatím stejně 100% dluhu. Pak tedy nevidím rozdíl mezi exekucí a insolvencí. Když mi stejně berou všechno. Žiji sama, platím nájem, jezdím vlakem do práce a studuji zdravotní školu. Jak mám tedy tuhle situaci dál zvládat? Děkuji

Dobrý den,

rozdíl mezi exekucí a insolvencí je značný. Některé dluhy mohou být nesplatitelné a v exekuci je možné strávit i celý zbytek života. Naproti tomu insolvence dává dlužníkům šanci na nový začátek. 5 let žijete o chlebu a vodě a následně jsou Vám všechny zbylé dluhy prominuty. Splatíte-li 100% přihlášených pohledávek dříve než za 5 let, budete mít nejen dobrý pocit z toho, že jste nezůstala nikomu nic dlužna. Navíc Vám bude insolvence ukončena hned po uhrazení 100% (nečeká se na uplynutí 5 let). Řízení zahájená po 6/2019 je možné ukončit již po 3 letech při splacení min. 60%.

Můžete zkusit požádat soud o snížení srážek (soud Vám nemusí vyhovět).