Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5681, Je účet manželky předmětem dědictví po zemřelém manželovi?

Je účet manželky předmětem dědictví po zemřelém manželovi?, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, kamarádce zemřel otec. Byl již přes 20 let v důchodu, poslední roky v lepším domově pro seniory. Má účet, na který mu chodil důchod, který byl dále přeposílán k zaplacení domova důchodců. Její matka pracovala do 80 let, vydělané peníze jí chodily na jiný účet - její osobní účet, z nich platila veškeré náležitosti a i připlácela 10 000 Kč měsíčně na otcův pobyt v domově. Je tento její osobní účet také předmětem dědictví po jejím manželovi?. Moc děkuji, Eva K.

Dobrý den,

velmi dobrý dotaz. Do dědictví po zemřelém manželovi spadá polovina společného jmění manželů (SJM). SJM zahrnuje příjmy obou manželů, tedy teoreticky peníze na všech účtech obou manželů. Prakticky se ovšem notář nemá šanci dozvědět žádné informace o účtu manželky, neboť u bank ověřuje pouze existenci účtů vedených na jméno zemřelého. Pokud tedy manželka nezmíní před notářem svůj účet dobrovolně (nemá k tomu žádný důvod, neboť by tím pouze zvýšila odměnu placenou notáři), předmětem dědictví její účet nebude.