Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #19037, Jsem v exekuci, vyplatí se insolvence?

Jsem v exekuci, vyplatí se insolvence?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jsem zaměstnaný a pobírám invalidní důchod třetího stupně. Chci požádat o insolvenci. Ale mám obavy, že pak na tom budu ještě hůř než teď. Můj měsíční příjem je důchod 15 000 Kč minus 7 000 Kč exekuce. Mzda 17 000 Kč liší se podle odpracovaných hodin. Exekuce ze mzdy cca 6 000 Kč. Dle internetové kalkulačky mi vychází měsíční splátky na 15 až 17 000 Kč. Jsem svobodný a bezdětný. V takovém případě nemám zájem o insolvenci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z celkového čistého měsíčního příjmu 32 000 Kč (invalidní důchod a plat) by Vám v insolvenci zůstávalo 16 946 Kč. Splácel byste tak 15 054 Kč. Nyní je Vám sráženo 13 000 Kč, tedy nově byste platil o 2 000 Kč měsíčně více.

Vyplatí se insolvence? Je-li splácení dluhů nad vaše síly (nebudete schopen dluhy vymáhané exekučně doplatit během následujících 2-3 let), pak určitě ano. Starobní a invalidní důchodci ve 2-3. stupni mohou navíc jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky (místo standardních 5 let). Po následujících 36 měsíců byste tak platil měsíčně o 2 000 Kč více, ale pak by Vám byl zbytek prominut a začínal byste opět s čistým štítem. V exekuci se Vám naopak dluh neustále navyšuje o další úroky a penále - mnoho lidí se tak z exekucí nikdy nedostane.