Jak chránit sebe a své osobní údaje před podvodnými půjčkami?

26.11.2020 Podvod

Dobrý den, v dobré víře jsem poskytl kopii svého občanského průkazu zahraniční investiční společnosti. Zřejmě se jednalo o podvod a broker přestal komunikovat. O vložené peníze nejde, nejednalo se o velký obnos, ale bojím se zneužití OP. Určitě chci nechat zneplatnit tento OP, nicméně uběhla již poměrně dlouhá doba od poskytnutí tohoto dokladu třetí straně a tak se strachuji možného uzavírání půjček na tento doklad. Otázka tedy zní: Je možné na český OP uzavírat půjčky v zahraničí? Co se týče tuzemských půjček, tak se pokouším ověřit stav pomocí CZBC registrů. A pokud k nějaké takovéto podvodné půjčce došlo, je možné se bránit?

Dobrý den,

na samotnou kopii OP nelze v tuzemsku ani v zahraničí půjčku sjednat. Proti podvodům (půjčka sjednaná na Vaše jméno podvodníkem) se braňte právní cestou (podvod nahlaste Policii ČR a případnou škodu vymáhejte v civilním řízení).