Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #8687, Koupě podílu na nemovitosti v dražbě

Jak získat přístup ke spoluvlastněné nemovitosti v případě nedohody?

Sjednejte si hypotéku online
23.1.2020 Reality

Dobrý den, pokud se stanu menšinový spoluvlastníkem nemovitosti kterou získám v dražbě a budu chtít vstoupit do nemovitosti, musí mi další spoluvlastníci umožnit vstup? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a je přízemní. Pokud se nedohodneme se spoluvlastníky o užívání, jak se bude řešit rozdělení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vstup do nemovitosti musí být umožněn všem majitelům (je možné o asistenci požádat Policii ČR). Kupovat si zejména v nedobrovolné dražbě 25% podíl na bytové jednotce nedává moc smysl, neboť s cizími se budete hůře domlouvat na společném užívání nemovitosti (proto je cena velmi nízká).

Nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat ve spoluvlastnictví, tedy soud by váš spor řešil nařízeným prodejem nemovitosti (resp. Vašeho podílu). Určitě nelze bytovou jednotku nechat rozdělit bez souhlasu všech zúčastněných (ani se této akce nemůžete dožadovat u soudu). Málokdy lze bytovou jednotku rozdělit na 2 menší s ohledem na technické možnosti (potřeba vstupu, oken a stoupaček/rozvodů).