Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #11065, Koupě podílu na nemovitosti v dražbě

Jaké jsou práva a povinnosti při nákupu menšinového spoluvlastnického podílu na nemovitosti?

Sjednejte si hypotéku online
28.8.2020 Reality

Dobrý den, pokud si koupím výhodně v dražbě menšinový spoluvlastnický podíl nemovitosti je pravda, že si kupuji pouze ideální podíl na nemovitosti, ke kterému se neváže právo užívat nemovitost pokud není striktně rozdělena podle spoluvlastnických podílů? Nyní tedy nevím, zda mohu klidně i násilně vstoupit do nemovitosti a bydlet, když bych se stal spoluvlastníkem nemovitosti. Zda má tedy význam si koupit nějaký podíl.

Dobrý den,

koupí podílu na nemovitosti se stáváte spolumajitelem nemovitosti a máte právo nemovitost užívat (vstup do nemovitosti si můžete zjednat i za asistence Policie ČR). Už ale není dáno, kdo a jak bude nemovitost užívat - vše je na domluvě mezi spoluvlastníky, což může být poměrně komplikované. Lidé obvykle netouží bydlet s cizími v jednom bytě (či domě bez rozdělení na bytové jednotky), a proto jsou podíly výrazně levnější (např. 20% podíl pořídíte za méně než 20% hodnoty celé nemovitosti). Asi přijde na to, s kým chcete bydlet nebo jaké jiné plány byste se svým podílem měl.