Mám investovat do akcií?, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
13.7.2022 Akcie a investice

Pokračování dotazu č: 18469: Dobrý den, mám 48 let, tj. za 17-20 let odchod do důchodu. Jsem zaměstnanec s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Dluhy nemáme. Manželka je na dlouhodobé nemocenské, ale díky tomu že nemáme dluhy prozatím nemáme finanční problémy. Žije s námi ještě studující syn 19let. Riziko jsem ochotný podstoupit cca někde uprostřed. Tzn počítám i s nějakou případnou ztrátou, ale nechci přijít o vše a samozřejmě pokud bude zisk vyšší než na spořícím účtu budu rád. Ty investované cca 2 tis měsíčně by byly bez problémů a tak nějak navíc. Mimo ně jsou nějaké finance na spořících účtech, aktuálně za 5,5%, něco je na státních protiinflačních dluhopisech, něco ve zlatých mincích, něco měsíčně jde na stavební spoření, něco na penzijní připojištění. Není to tak, že by ty peníze do akcií cca 2tis byly jediné. Měsíčně jsme aktuálně schopni odkládat bokem celkem cca 10-11tis a v rámci toho by byly ty 2 tis. na akcie. Netroufám si kupovat akcie na zisk že poroste cena. Proto zvažují diverzifikaci ceny akcií průběžným kupováním za levno i za draho, navíc s bonusem v podobě dividendy. Nějaké zahraniční dividendové firmy byste doporučil?

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Ve vašem případě investice do akcií (2 000 Kč/měsíc) dává smysl, dále budete rozvíjet a diverzifikovat své portfolio (které máte nyní ve velmi dobré stavu). Obecně se dividendovým akciím nebráním, ale čistě z hlediska daní (dividendy se daní, zisk z prodeje akcií po 3 letech ne) je výhodnější kupovat akcie s vidinou budoucího prodeje za vyšší cenu. Taktéž se nebráním vaší strategii nakupovat pravidelně za menší částky, ale osobně bych spíše volil větší nákupy ve vhodnějších dobách (např. nyní, když jsou trhy na dně). Chcete-li nakupovat pravidelně po menších částkách, pak je lepší nakupovat např. za 12 000 Kč každých 6 měsíců místo 2 000 Kč každý měsíc (i kvůli poplatkům, kdy jsou poplatky za pokyny často s určitým minimem).

Akcie jsou rizikovější než pojištěné spořicí účty či české protiinflační dluhopisy. Proto byste měl od takové investice očekávat i vyšší zisk (než např. 5-15% co máte nyní bez rizika), což Vám dividendové tituly nenabídnou. Ze zahraniční titulů bych doporučil třeba Accenture.