Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #8117, Manžel se zadlužuje a neříká mi o dluzích

Manžel se zadlužuje a neříká mi o dluzích, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, manžel pracuje jako OSVČ. Mám podezření, že neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Bohužel manžel se mnou nekomunikuje a na České průmyslové zdravotní pojišťovně mi oznámili, že bez plné moci nemůžou poskytnout žádné informace. Přišli nám dopisy s červeným pruhem do doporučených rukou manžela, ale nemám k nim přístup. Pokud budu žádat o rozvod, budu muset platit poloviny dluhu manžela, i když je to jeho dluh a částku mi nechce oznámit (mám podezření dohromady cca 120 000 Kč)? Zatím nám nehrozí exekuce, ale kdyby náhodou, můžou sáhnout i na peníze dětí (studenti nad 18 let), které mají na jejich vlastních účtech? Kdyby to chtěl manžel splatit, existuje nějaká možnost splátkového kalendáře a zrušení penálů? Bohužel to není poprvé, co se takhle manžel zadlužil. Můžete mi prosím poradit co mám dělat, když mi nikdo nic nechce říct. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. V případě rozvodu se vypořádává SJM (společné jmění manželů), do kterého by tento dluh spadal. Buď se na vypořádání SJM domluvíte nebo rozhodne soud. Exekutor nemůže sáhnout na účty dětí (pokud sem cíleně neodkláníte peníze před věřiteli), ale samozřejmě může postihnout Váš účet a majetek. Splátkový kalendář a případné odpuštění penále je v gesci zdravotní pojišťovny. Určitě je lepší se k problému postavit čelem a s pojišťovnou komunikovat. Jinak riskujete exekuci. Pokud s Vámi manžel nekomunikuje a takto se zadlužuje bez Vašeho vědomí, zvažte setrvání v manželství.