Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13594, Musím danit nemocenskou?

Musím danit nemocenskou?, Daně

23.3.2021 Daně

Dobrý den, byl jsem od října 2019 do února 2020 na nemocenské. Bylo mi řečeno, že nemocenskou do daňového přiznání za rok 2019 uvádět nemám. Nyní podávám daňové přiznání za rok 2020. Přišlo mi potvrzení o zdanitelných příjmech od pojišťovny a spolu s ním dopis, ve kterém je uvedeno, že je potřeba potvrzení uvést do daňového přiznání. Mám tedy tento příjem z nemocenské "odměnu" uvést spolu s příjmem na řádku 31 v daňovém přiznání? Děkuji.

Dobrý den,

nemocenská je osvobozena od placení daní do výše 36 násobku minimální mzdy (pro rok 2020 tedy 525 600 Kč). V 99,9% případů se s výší nemocenské do limitu vejdete a danit ji nemusíte, nicméně pokud jste tento limit překročil, je třeba příjem z nemocenské zdanit.