Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #22061, Musím danit úroky z VÚB?

Musím danit úroky z VÚB?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
14.9.2023 Spoření

Dobrý den, mám spořicí účet u VÚB na Slovensku. Doložil jsem jim daňový domicil, tím pádem momentálně mé úroky nepodléhají slovenské dani 19%. Můj problém spočívá v tom, že jsem v ČR OSVČ s paušální daní, kde je daň z příjmu vyměřena na 100 Kč měsíčně. Daňové přiznání neprodávám. Jak mám tedy chápat svoji situaci? Vidím dva možné scénáře. Buď jsem investicí na Slovensku nucen začít dělat daňové přiznání, aby mi byla vyměřena daň z příjmu 15%. Paušální daň pak pro mě kvůli byrokracii ztrácí smysl. Nebo jsem na druhou stranu od daně ze zahraničních příjmů osvobozen, protože není úrok srážen hned bankou na vstupu jako v ČR? Děkuji za pomoc.

Dobrý den,

od zdanění úroků osvobozen nejste (od toho Vás nesražení úroků v zahraničí po doložení daňového domicilu ani režim paušální daně neosvobodí). Příjem je třeba zdanit v rámci daňového přiznání v ČR. Tento postup se Vám nevyplatí, neboť byste tím přišel o možnost být v režimu paušální daně. Úroky si nechte danit na Slovensku nebo si úspory převeďte do české banky (Max Banka spořící účet 6,01% a nemusíte nic řešit).

Spoření u VÚB s doložením daňového domicilu se vyplatí především lidem, kteří podávají daňové přiznání, ale nečerpají plně daňové slevy.