Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20538, Musím podat daňové přiznání?

Daňové přiznání při pobírání podpory v nezaměstnanosti: Co je potřeba vědět a jaké potvrzení potřebujete?

1.2.2023 Daně

Dobrý den, do 31.7. 2022 jsem byl zaměstnán na HPP a od srpna jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem probíral podporu v nezaměstnanosti. Jestli dobře chápu váš článek o daňovém přiznání, tak jsem povinen podat daňové přiznání. Pochopil jsem to správně? Má smysl dodávat v tomto případě potvrzení ze zaplaceného životního pojištění a darování krve, když 5 měsíců jsem v evidenci ÚP? A co se týče potvrzení výše příjmů v takovém případě, tak za období do 31.7. se mám obrátit na svého bývalého zaměstnavatele, je to tak? A co se týče ÚP, tak potřebuji pro daňové přiznání i od nich nějaké potvrzení o vyplacení dávek? Z článku jsem to úplně nepochopil.

Dobrý den,

pokud jste si do 31/7/2022 vydělal více než 15 000 Kč, máte povinnost podat daňové přiznání. Pro vyplnění daňového přiznání budete potřebovat POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2022), které Vám na přání vystaví zaměstnavatel. Podpora v nezaměstnanosti není zdanitelným příjmem a v DP se neuvádí. Vyplatí se v DP uvádět životní pojištění a darování krve? Záleží na výši vašeho příjmu a ostatních uplatněných slevách. Vše si spočítáte při vyplňování daňového přiznání.