Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #11621, Nákup auta a odpočet DPH

1) Jak správně prokázat poměr využívání vozidla pro soukromé a ekonomické účely bez vedení knihy jízd? 2) Jaký je daňový dopad prodeje vozidla po roce a půl využívání? Ovlivní to sociální a zdravotní pojištění?

1.11.2020 Daně

Dobry den, jsem OSVC, platce DPH a uplatnuji vydaje procentem z prijmu (puasalem). Mel bych zajem poridit vuz a uplatnit odpocet DPH. Vuz planuji pouzivat 10% soukrome ucely, 90% ekonomicka cinnost. Neplanuji uplatnovat zadne dalsi odpocty DPH (pohonne hmoty, atd.) 1) Je nutne vest knihu jizd? A kdyz ne, jak prokazu pripadne kontrole, ze pomer vyuzivani je spravny? 2) V pripade prodeje vozu po roce a pul, je prijem z prodeje zdanitelne plneni? Tj. navysi mi to socialni a zdravotni pojisteni? Dekuji.

Dobrý den,

plánujete-li využívat auto pro osobní potřebu, je nutné vést knihu jízd (právě z důvodu ověření vašeho kvalifikovaného odhadu 10:90). Vratku DPH může nárokovat pouze ve výši poměru, ve kterém bude auto sloužit pracovnímu účelu (ve vašem případě 90%). Na konci roku dle knihy jízd ověříte skutečné využití auta pro pracovní účely a v případě odchylek provedete korekci v odpočtu DPH. Prodej auta z obchodního majetku (nevyřazeného) Vám navýší sociální a zdravotní odvody.