Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16687, Nechci být plátcem DPH

Nechci být plátcem DPH, Daně

31.1.2022 Daně

Dobrý den, jsem OSVČ. Každý měsíc fakturuji jednomu subjektu, platím paušální daň 5 994 Kč/měsíc. Vyskytla se příležitost, abych zorganizovala pobyt skupiny Francouzů v Praze (fakturovala bych jednotlivým koncovým zákazníkům ve Francii, kteří nejsou plátci DPH). Jde o takzvanou incentivní cestu a já vystupuji jako travel consultant. Jde o jednorázovou akci, ale obrat cca 500 tis. by způsobil, že mi vznikne povinnost odvádět DPH. Potřebuji se o celé věci poradit, abych zjistila, jestli se mi zakázka vůbec vyplatí. Má smysl založit s.r.o., které nebude plátcem DPH? Předem moc děkuji za vyjádření.

Dobrý den,

pokud byste se přiblížila hranici 1 mil. Kč a nechtěla se stát plátcem DPH, můžete si založit firmu a část svého podnikání řešit přes firmu. Jedna živnost a jedna firma na rozdílné aktivity jsou akceptovatelné. Nedoporučuje se ale mít více entit na stejné aktivity čistě z důvodu vyhýbání se DPH.

Příklad: Pokud byste provozovala restauraci sudé dny na jednu firmu a liché dny na druhou firmu, FÚ by pro toto pochopení neměl.