Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #8096, Odcizená platební karta

Odcizená platební karta, Banka

21.11.2019 Banka

Dobrý den, dne 12.11 mi byla odcizena peněženka se všemi doklady a půl hodiny po té zneužita karta, došlo ke dvěma neautorizovaným výběrům. Kartu jsem blokovala a vše nahlásila na policii. Bohužel k výběrům došlo před blokaci karty, nějakou chvíli zabralo než mě na infolince podle bezpečnostních pravidel prověřili. Můj dotaz zní, jaká část zákona o platebním styku pojednává o zneužití karty popř o neautorizovaném výběru? Ráda bych podala reklamaci a v jejím textu bych ráda uvedla konkrétní paragrafy zákona. Moc děkuji. Čekat až policie zasáhne a něco vypátrá bohužel nemohu, vzhledem k mé ekonomické situaci, kdy mě onen pachatel připravil o celý můj měsíční příjem a tudíž jsme já a mé tři děti zůstaly úplně bez prostředků. Děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den,

obecně platí, že do momentu nahlášení odcizené karty a její blokace ručíte za škodu Vy a po tomto momentu banka. Bez znalosti PINu lze dnes provést pouze 10 hotovostních operací do 500 Kč, takže i případná krádež karty by Vás měla připravit max. o 5 000 Kč. Online transakce se povinně autorizují přes SMS/mobilní aplikaci. Nad rámec zákona některé banky poskytují náhrady i v případech, kdy jim to legislativa neukládá. Reklamaci tak zkuste podat a uvidíte. Třeba Vám banka část peněz vrátí.