Jak uplatnit úvěr ve výši 2 000 000 Kč s neúčelovou částí na pojištění schopnosti splácet úvěr?

11.3.2022 Daně

Dobrý den, je možné zpracovat RZD zaměstnanci (nebo radši poslat na FÚ), který chce uplatňovat úvěr ve výši např. 2 000 000 Kč. Ve smlouvě o poskytnutí hypotečního úvěru se píše, že úvěr se poskytuje a) do výše 1 800 000 Kč na financování koupě nemovitosti a za b) na úhradu pojistného do výše 200 000 Kč, na pojištění schopnosti splácet úvěr s jednorázovým pojistným. Množí se nám případy, kdy v úvěrové smlouvě je uvedena neúčelová část, ale s tímto případem (pojistném) jsme se ještě nesetkali. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daňový základ je možné ponížit jen o úroky placené za účelovou část hypotečního úvěru na bydlení při splnění dalších podmínek (dotyčný nemovitost vlastní a užívá k vlastnímu bydlení). Není přípustné uplatňovat odpočet úroků za neúčelovou část hypotečního úvěru. Zaměstnanec Vám tak musí dodat potvrzení od banky s detailním rozpisem úroků (které úroky jsou za účelovou a neúčelovou část). Bez toho nelze toto daňové zvýhodnění uplatnit (ani formou RZD ani přes FÚ).