Odpovědnost za škodu, Banka

7.2.2020 Banka

Hezký den, když mé heslo získá zloděj, který obešel antivirový program bez oznámení napadení (žádný antivirový program neochrání před moderními Trojskými koni) a autorizační SMS kód je operátorem zaslán na cizí mobilní číslo bez oznámení příjmuté SMS zprávy a odeslané SMS zprávy, je vinen klient, operátor O2, banka nebo ČNB, která dává bankám licence a nehlídá jaké má banka zabezpečení klientů? Informoval jsem se v Německu v bance a bylo mně řečeno, že se to u nich nemůže stát a kdyby se stalo, ztrátu vyplatí pojišťovna. Prosím o vysvětlení čím by způsobil ztrátu peněz klient?

Dobrý den,

toto se skutečně nemůže stát, neboť potvrzovací SMS kód je vždy zaslán pouze na mobilní číslo klienta. Toto číslo je možné změnit pouze na pobočce při osobní návštěvě a po předložení OP. Žádný virus nemůže z technického hlediska tuto proceduru narušit na počítači klienta. Způsobenou škodu při zneužití osobních údajů nese vždy dle míry zavinění buď banka nebo klient (ČNB, O2 ani nikdo třetí do tohoto procesu nevstupuje).

Příklad pochybení na straně banky: Pachatel napadl systém banky a získal osobní údaje klientů, které zneužil - toto by hradila banka, která pochybila.

Příklad pochybení na straně klienta: Klient pachateli sdělil své přihlašovací údaje k internetbankingu, heslo k mobilu (gesto, kód) a půjčil mu svůj mobilní telefon. Tato škoda by nebyla jakkoliv zaviněna bankou, a proto by za ni byl odpovědný klient. Dobrovolně by to nikdo příčetný neudělal, ale byly případy, kdy se podvodník vloudil do klientovi přízně a tyto údaje z něj i s telefonem vymámil. Zde by klient o náhradu škody musel žalovat pachatele.