Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #4705, Penále za pozdní platbu

Penále za pozdní platbu, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
22.5.2018 Půjčka

Pokračování dotazu č. 4694: Děkuji za odpověď. Problém je jen ten, že něco dlužím, ale banka si za tento přestupek nenaúčtovala žádnou pokutu/poplatek/nic - a právě že ten poplatek měl být podle jejich VOP naúčtován. Za nesplacení mají v podmínkách VOP i napočítávání penále za další prodlení v zaplacení (ty penále dle jejich VOP platí i po zrušení účtu, což je správně, chápu naprosto). Ze strany banky je v pořádku účtovat si tento poplatek, ale je vůbec možné aby jej banka ignorovala, nezapočítala nebo o něm nevěděla, a za třeba i mnoho let vymáhala tento dluh + penále z prodlení, které se naúčtují každý další den od vzniku dluhu z prodlení dokud dluh neuhradím (to uhrazení mi právě banka neumožní z důvodů zřejmě výše). Skutečně je možné že dluh neexistuje, ale dle VOP nemám jako klient žádnou záruku, že banka dluh jednoho dne "neobjeví". Co přesně bych mohl mít v registru dlužníků? Je možné, aby mi banka vydala potvrzení že nic nedlužím za tento kontokorent a že mi nepočítá další penále z nesplaceného poplatku, pokuty, nebo něčeho dalšího podobného. Abychom se nedohadovali o ničem a neplýtval jsem Vaším časem, je možné že byste mi doporučil právníka (nebo kohokoliv pro tuto věc vhodného?) který se tímto zabývá a který mi v této věci může zjistit skutečné platné vyjádření? P.S.: tato banka je Raiffeisenbank, nemám tušení jak bych tuto situaci mohl vyřešit. Nejlépe splacením pokuty, což mi nedokázal nikdo zprostředkovat na pobočce, ani po kontaktu na lince 800 900 900, ani na emailu info@rb.cz

Dobrý den,

dle smluvních podmínek banka může (ale nemusí) za pozdní splátku úvěru penále a úrok z prodlení naúčtovat. V případě malé dlužné částky či krátkého prodlení banky obvykle penále neúčtují. Tak jako tak, pokud by bylo penále za pozdní splátku kontokorentu naúčtováno, promítlo by se negativně do zůstatku na účtu. Jestliže na účtu žádný dluh (nepovolený debet) nevidíte, pak bance nic nedlužíte.

Všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky. Pokud byste něco dlužil a banka se do 3 let neozvala, je dluh promlčen.