Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #16153, Podvody s kryptoměnami

Podvody s kryptoměnami, Podvod

20.12.2021 Podvod

Pokračování dotazu č. 16146: Dobrý den, posílala jsem Vám dotaz ohledně "kryptošmejdů". Samozejmě smířená jsem. A i když si od toho také nic neslibuji, ráda bych podala trestní oznámení na danou společnost, to ale vyžaduje určitým způsobem dotazník na společnost poslat a na otázky odpovědět. Pokud možno správně, protože se na tom potom soudní řízení nebude moci zaseknout. Sháním proto vyjádření odborníků a odpovědí je pro mne i možnost, že správné řešení není z nabízených možností. Proto Vás tedy ještě jednou moc prosím o zamyšlení nad výše zasílanou otázkou. (odkazovala mne na Vaši poradnu zástupkyně vedoucí katedry VŠE a nevím už kde jinde se zeptat). Předem děkuji.

Dobrý den,

podání trestního oznámení není podmíněno vyplněním nesmyslného dotazníku ani "pokračováním ve hře podvodníků". Naopak by jakákoliv další interakce s podvodníky pro Vás mohla být škodlivá. Investiční dotazníky se vyplňují před první investicí, nikoliv až v momentě výběru peněz. Investiční dotazníky neřeší zdanění, tedy otázky na DPH jsou zcela mimo (dotazníky pomáhají určit váš rizikový profil a ověřit znalosti v oblasti investic - jestli rozumíte akciím, dluhopisům, derivátů, atd.) - opravdu se ale nikdy neřeší zdanění. Na příkladu českých reálií si můžete potvrdit, jak je otázka špatně postavená. Zatímco obchodování s kryptoměnami v ČR do režimu DPH nespadá (ani při obratu nad 1 mil. Kč se nestáváte plátcem DPH), těžba kryptoměn ano.

Trestní oznámení podejte, ale příliš od něj nečekejte. Přes 50% platforem lákající na investice do kryptoměn jsou podvody. Podvodníci většinou operují ze zemí se špatnou vymahatelností práva. K žádnému soudu tak s největší pravděpodobní ani nedojde, protože nelze soudit neznámého pachatele.