Co dělat, když na mě byly uvaleny exekuce za nezaplacené pokuty dopravního podniku?

Dobrý den, píši Vám proto, že.. Před pár lety, jsem jela v Praze na černo a dostala pokutu. Tu jsem nezaplatila. Poté jsem to udělala asi ještě 2x. Taktéž nezpalatila Už si to moc nepamatuji. Celková částka na dopravním podniku, činí okolo 4.000,-. V minulosti, mi přišla za to exekuce od Mgr. Stanislava Bodláka, který zastupuje jako advokát dopravní město podnik Praha. Exekuci, výši si již nepamatuji a dokumentaci jsem ztratila při stěhování se, ale jsem ji na 1000% jistá, že exe panu Bodlákovi byla splacena. Myslím, že to bylo mezi 10-000 - 16.000,- opravdu už nevím, ale to nebude těžké dohledat. Exekuce skončila. Nicméně, peníze, které jsem mu poslala, šly pouze na exekuci jemu (tedy myslím) ale dluh na MHD zůstal. A tím, jak dluh stále zůstal, mi po čase poslal před exekuční dopis na adresu, kde nejsem a dopis jsem nevyzvedla. Tím jsem porušila asi zákon atd. Tudíž, exekuci, převzala společnost Dalimila Míky z Klatov a ten ještě než mi poslal dopis, mi zablokoval bank.účet na 11.000,- a nějaké drobné. Ihned jsem tam volala a dopis mi má přijít okolo 10.12.2019. Byla jsem v šoku. Tak jsem psala panu Bodlákovi, tomu prvnímu exe, kam teda šly původně moje peníze za dopravák. Mezitím musím ještě upozornit, že než se to dostalo k panu Dalimilovi Míkovi, tak po zaplacení exekuce panu Bodlákovi, jsem měla špatný pocit a napsala jsem mu, zda je vše opravdu vyřešeno a on mě emailem poslal, že dlužím dopravnímu podniku peníze. Nechala jsem to být. Ale, abych se vrátila k tomu, když jsem psala panu Bodlákovi nyní, po zjištění exe do Dalimila Míky, kam tedy doopravdy ty peníze šly, tak mi napsal, že už se mám obrátit na exe úřad do Zábřehu k panu Marcelu Kubišovi že to řeší on. Takže. Když to shrneme, tak celkový dluh k dopravním podniku činí cca 4.000,- v kterém jsou asi 2-3 pokuty. Jednu exe už jsem zaplatila, ale nyní jsou na mě uvaleny další dvě, zase za dopravní podnik. Chápu, že je to asi za každou zvlášť, ale přijde mi to už jako zlodějna. Mimo jiné z mého platu se mi strhává exekuce ( přednostní ) za VZP, takže mi zbývá životní minimum. Tato exekuce mi cca do 2 měsíců bude končit. Takže dohromady nyní mám tři exekuce. 1 od VZP která mi bude končit, druhá od Dalimila Míky, na kterou mám peníze, a třetí je od Marcela Kubiše, na kterou už nemám. Dopis od Dalimila Míky a Marcela Kubiše mi teprve přijde. Vše jsem se dozvěděla buď od účetní nebo z emailu při pátrání. Čekám na doručení obou dopisů. Mohu se za Vámi s tím obrátit prosím ? Chápu, že je to chaos a také moje vina, nicméně mi to přijde nehorázně nákladné. Jak pro mě tak i pro stát a s tím by soud mohl něco udělat. Uvidíme, co bude napsané v dopise. Myslím, že pokud to bude soudně nařízené, jsem jak se říká v háji, ale copak mohou být uvaleny 3 exekuce od jedné společnosti ( dopravní podnik ) od různých soukr. podnikatelů ? Však ti musí také pracovat přes soud. Děkuji a těším se na odpověď a případné setkání. S pozdravem

Dobrý den,

pokuta za jízdu načerno v Praze činí 1 500 Kč. Zaplatíte-li do 15 dnů, snižuje se pokuta na 800 Kč. Pořídíte-li celoroční kupon, snižuje se pokuta na pouhých 400 Kč. Píšete, že jste platila pokutu asi 3x z čehož usuzuji, že jste řádně za MHD nikdy neplatila. Pak jste neplatila ani zdravotní pojištění a nyní se divíte, že po Vás všichni vymáhají dluhy exekučně? Nezapomeňte, že k původním dlužným částkám se přičítá i penále (úroky z prodlení) a náklady vymáhání, které nejsou zanedbatelné. DPP musel najmout agenturu na vymáhání, jejich právník následně sepsal žalobu, ta putovala na soud, následně exekutor konal (to samé VZP)...cena právních služeb se pohybuje i v řádu tisíců korun za hodinu a Vy jste svým jednáním zaměstnala poměrně dost lidí na dost hodin. Proto je po Vás jen za pokuty vymáháno místo původních 4 500 Kč např. 10-20 000 Kč...a přitom se stačilo problému postavit čelem a zaplatit pouhých 400 Kč.

Stát ani soud pro Vás nic udělat nemohou. To je jako kdybyste někomu půjčila peníze, on Vám je nevrátil a u soudu argumentoval "je to pro mne nákladné, nemám na to". Soud na to nemůže říct "tak ty peníze nevracejte, paní ponese ztrátu". Naopak soud musí ctít právo. Věřte, že vymáhat dluhy není žádné terno, zábava ani zlatý důl. Je to nepříjemná práce, která je přiměřeně honorovaná. Vám se to zdá moc, ale přirážka přepočtená na hodinovou sazbu exekutora a pokrývající všechny režijní výdaje je přiměřená. Každý pracovník (pekař, exekutor nebo řidič autobusu) si zasluhuje spravedlivou mzdu.

Problémem jsou nepřiměřené exekuce, kdy by Vám kvůli dluhu v řádu tisíců korun prodali dům za 5 mil. korun a chtěli proplatit náklady vymáhání v řádu statisíců.

Důrazně doporučuji si přebírat poštu na své trvalé adrese (nebo korespondenční nahlášené soudu). Nepřebírání pošty není porušením zákona, ale uplatňuje se tzv. fikce doručení. Nepřevzatá pošta se tak považuje za doručenou (nemůžete pak u soudu argumentovat, že jste nevěděla, že Vám nikdo nepsal).