Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #16572, Poslal jsem peníze podvodníkovi

Chybná platba na FB marketplace: Jak efektivně řešit podvod s bankou a policií?

23.1.2022 Podvod

Dobrý den, zadal jsem chybnou platbu, jednalo se o podvod ze strany prodejce zboží na FB marketplace. Jedná se o částku 10 000 Kč. Když jsem pochopil, že zboží nedostanu, kontaktoval jsem hned svoji banku (Fio), prý požádala banku protistrany (Equa) o kontaktování prodejce a vrácení peněz, žádnou odpověď jsem nedostal (Fio jen posílá "urgence", nic víc konkretního). Dále jsem požádal Fio o identifikaci osobních údajů protistrany, abych se mohl obrátit na policii - zase nic. Celý proces trvá cca třetí měsíc. Otázky: 1) jak adekvátní je toto chování ze strany obou bank, je to problém týmu podpory konkretních bank nebo je to běžná reakce? Dá se požádat o nějakou jinou pomoc/informace aby to pomohlo banky doopravdy urgovat? 2) Má smysl pracovat s bankami dále ve smyslu urgencí a eskalací anebo je efektivnější řešit to jen přes policii? 3) Pokud zůstává jen policie, jaký způsob řešení je nejefektivnější, pokud mám důkazy toho, že se skutečně jednalo o podvod (mám screenshoty z FB, kde se jednalo o nesplněné závazky)? Jak velké jsou šance, má smysl to řešit vůbec? Moc děkuji za odpověď!

Dobrý den,

banky nemají pravomoc rozhodovat spory mezi spotřebiteli ani řešit případné podvody. V případě chybně zadaného účtu mohou pouze vyzvat protistranu k dobrovolnému vrácení peněz. Podvodník Vám peníze po přátelské výzvě banky určitě nevrátí (jinak by Vás neokrádal). Jediným řešením je obrátit se na Policii ČR (určitě má smysl to řešit a podat trestní oznámení na neznámého pachatele, okradených bude více).