Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #9176, Poslali jsme peníze podvodníkovi

Poslali jsme peníze podvodníkovi, Podvod

5.3.2020 Podvod

Dobrý den, v pátek jsme uhradily fakturu v hodnotě 5 000 EUR do Španělska, která nám běžně chodí emailem. Tentokrát naší emailovou komunikaci sledoval nějaký podvodník, zkopíroval celou komunikaci a poslal nám falešnou fakturu se svým IBANem. Peníze jsme tedy poslali, bohužel jsme si nevšimli ničeho podezřelého. Jeho emailová adresa byla totožná, pouze doménová koncovka se lišila z obyčejného .com na .cf. Převod byl proveden společností Exchange s.r.o. následným převodem do Španělské banky, ale bohužel podvodného konta. Co se prosím v tomto případě dá dělat? Komunikujeme s Exchange, která posílá reklamaci do Španělska, no to se mi zdá zdlouhavé. Dokáže v tomto případě zakročit Policie v případě podání? Děkuji mockrát za veškeré rady.

Dobrý den,

je třeba podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro podvod, nicméně Policie bude muset vše vyšetřit a určitě nebude schopna zablokovat účet podvodníka ve Španělsku v řádu hodin (potom bude už pozdě, neb pachatel peníze z účtu pravděpodobně vybere obratem). Banky samy od sebe nemohou účty blokovat ani vracet již připsané peníze z účtu zpět odesílateli.