Práce na DPP a DPČ, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, mám otázku ohledně DPP nebo DPČ. Je možné, aby mě zaměstnal na DPP majitel nemovitosti za podmínek, že ani já ani on nemáme živnost? Jde mi o to, jestli pro něj mohu legálně pracovat, bez toho aniž bych to dělal na černo (bez OSČV) navíc, tak aby si to mohl dát do nákladů. Náplň práce je správa bytové jednotky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na výkon práce přes DPP/DPČ živnost nepotřebujete. Jste buď zaměstnanec na pracovní smlouvu (DPP/DPČ) s výplatou mzdy nebo živnostník/OSVČ a fakturujete. Váš zaměstnavatel ale IČ potřebuje (jinak by nemohl vyvíjet podnikatelskou činnost, ke které potřebuje zaměstnance). Nemusí se ale nutně jedna jen o podnikání - na úklid bytového domu či jiné pomocné práce se správou Vás může zaměstnat i např. bytové družstvo či SVJ.