Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #21492, Přišel jsem o práci v insolvenci

Přišel jsem o práci v insolvenci, Exekuce a insolvence

Dobry den, chtela jsem se zeptat, pritel je v insolvenci, ktera mu konci v breznu 2024. V praci dostal zhruba pred mesicem vypoved, insolvecni spravkyni to oznamil. Dostal odstupne od firmy a je momentalne na uradu prace. Dnes mu spravkyne napsala, ze za kveten neprisla splatka, at ji zavola a vysvetli proc. Pritel ma strach, ze by mu tu insolvenci mohli zrusit. Splatku ma deset tisic mesicne. Je mozne splatku snizit po dobu co bude na uradu prace, kdyz ted pobira jen 16 700 Kc? Jsme v podnajmu, kde platime 20 000 Kc a momentalne je to pro nas dost slozita situace. Praci si pritel samozrejme intenzivne hleda, byl i v ruznych firmach, ale zatim bezvysledne. Prosim poradte nam. Dekuji

Dobrý den,

má přítel v insolvenci sjednané fixní nebo variabilní splátky? Obvykle se sjednávají variabilní splátky, kdy se každý měsíc sečtou všechny příjmy dlužníka a dle počtu vyživovaných osob se vypočte splátka a nezabavitelné minimum. S poklesem příjmu tak automaticky klesají i splátky. Konkrétně z částky 16 700 Kč lze bez vyživovaných osob na insolvenci srážet jen 2 040 Kč.

Kdy přesně požádal přítel o oddlužení? U řízení zahájených před 6/2019 je nutné během 5 let splatit min. 30% přihlášených pohledávek. U později zahájených řízení stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč (rozdíl mezi 2 040 Kč a 2 200 Kč lze samozřejmě doplatit dobrovolně z nezabavitelného minima).